Forum Forum pirotechniczne Strona Główna
  FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 
Zasady Bhp

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum pirotechniczne Strona Główna -> BHP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
konan12
Administrator


Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 28
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Sob 0:36, 30 Cze 2007    Temat postu: Zasady Bhp
BHP - Bezpieczeństwo i Higiena Pracy

Obecny dział należy przeczytać z uwagą i ze zrozumieniem. Przecież lepiej poświęcić te 15 minut niż narażać swoje zdrowie czy nawet życie, bo przeczytałeś gdzieś na coś przepis i już się palisz do wykonania go. Dlatego przeczytaj poniższy tekst zanim przystąpisz do pracy z czymkolwiek, gdziekolwiek...
Po przeczytaniu zasad BHP przejdź do przestudiowania artykułu na temat Udzielaniu pierwszej pomocy

Podczas pracy chemiczno-pirotechnicznej...
Jeśli pracujesz z substancjami silnie żrącymi jak na przykład stężone kwasy, silne zasady itp. to noś zawsze rękawice kwasoodporne i okulary ochronne (jeśli nosisz zwykłe okulary to dodatkowe okulary ochropnne nie są bezwzględnie konieczne) oraz stare ubrania, a lepiej - fartuch laboratoryjny. Przez nienoszenie tego podstawowego sprzętu ochronnego wielu ludzi straciło palce, wzrok, doznało wiele bólu od poparzeń lub po prostu straciło ulubione ubranie.
Większość substancji jest trująca lub w inny sposób szkodliwa, dlatego najpierw przeczytaj uważnie informacje o danym odczynniku znajdujące się na stronie producenta lub dowiedz się więcej z książek, internetu itp, zanim zaczniesz z nim pracować. Dotykanie nieznanej substancji gołymi palcami, roztwarzanie w czymoklwiek, mieszanie z innymi substancjami lub co gorsza smakowanie (to już szczyt głupoty) jest niedopuszczalne.
Zawsze stosuj się do przepisu preparatywnego. Nigdy się nie śpiesz, dokładnie mieszaj, kontroluj temperaturę.
Odczynniki, czy to otrzymane, czy kupione przechowuj w pojemnikach nadających się do tego, z podpisem opisującym odczynnik znajdujący się w tym pojemniku. Dodatkowo na etykietce powinny się znajdować numery zwrotów R i S a także znaki informujące o zagrożeniach (toksyczny, drażniący, łatwopalny itp.)
Jeśli zachodząca reakcja tego wymaga - prowadź ją pod wyciągiem. Jeśli prowadzisz nie do końca znaną reakcję (nie znasz jej szybkości) to prowadź ją jak najwolniej pod wyciągiem i w odpowiednim sprzęcie ochronnym.
Po każdej pracy umyj dokładnie i wysusz wykorzystane szkło. Mycie szkła przed pracą jest bardzo uciążliwe.
Przy każdej pracy posiadaj w zasięgu ręki mokrą i suchą szmatkę oraz wiadro z zimną wodą.
Odpadki poreakcyjne zbieraj w odpowiednich pojemnikach. Najlepiej jeśli przekażesz je do odpowiedniej firmy utylizującej odczynniki lub poprosisz o to pracownię chemiczną w szkole.
Pracuj zawsze w czystym, schludnym miejscu i najlepiej nie w pojedynkę, a jeśli już pracujesz sam to bardzo uważaj na siebie. Wszystkie potrzebne rzeczy do wykonania zamierzonego celu posiadaj zawsze pod ręką.
Jeśli jest to konieczne to noś maseczkę przeciwpyłową, albo maskę przeciwgazową z poprawnie działającym pochłaniaczem.
Podczas pracy zawodowy chemik nie pije, nie pali, nie je, a po skończeniu pracy myje się bardzo dokładnie - postępuj jak zawodowcy.
Nigdy nie myśl, że już wszystko wiesz! To może Cię bardzo szybko zgubić!
Zawsze trzymaj w pogotowiu apteczkę z podstawowymi środkami opatrunkowymi.
Stare poczciwe hasło chemika:
"Pamiętaj chemiku młody, zawsze wlewaj kwas do wody"
... czyli nigdy nie wlewaj wody do kwasu, ponieważ woda ogrzeje się do wrzenia i rozchlapie kwas po wszystkim!
Nie bierz się od razu za najtrudniejsze rzeczy, jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia - najpierw spróbuj tych prostszych. One też satysfakcjonują.
Nie zostawiaj eksperymentów, o których sądzisz, że się nie udały, na drugi dzień - natychmiast je "zlikwiduj".
Nie trzymaj niebezpiecznych odczynników na wierzchu - powinny być schowane w zamykanej szafce. W szczególności nie trzymaj żrących cieczy na najwyższych półkach regałów, a jeśli masz trudności z sięgnięciem to użyj jakiejś stabilnej podstawy lub drabiny.
Potłuczone szkło jest niezwykle ostre - użyj grubych rękawic aby je posprzątać.
Zanim przystąpisz do potencjalnie niebezpiecznej operacji, przeczytaj jej opis w przynajmniej dwóch źródłach. W razie ich niezgodności spytaj się kogoś bardziej doświadczonego.
Jeśli w eterze np. dietylowym, diizopropylowym, tetrahydrofuranie itp. zauważysz pływające ciało stałe, pod żadnym pozorem nie używaj go ani co gorsza nie ogrzewaj. Jeśli jest go mało, przesącz go przez sączek (nie próżniowo), udaj się na poligon i zdetonuj nadtlenki za pomocą petardy. Jeśli jest tego bardzo dużo, wywieź całą butelkę na wysypisko i podłóż pod nią petardę. Aby zapobiec tworzeniu się nadtlenków włóż kawałki drutu żelaznego do nowego lub świeżo przesączonego eteru.
Nigdy nie zamykaj aparatu destylacyjnego na szczelno! pary muszą mieć miejsce aby rozprężyć się podczas ogrzewania.
Jeśli rozlejesz rtęć, zbierz jak najwięcej kropelek w masce gazowej. Pozostałości przysyp obficie sproszkowaną siarką. Po kilku godzinach zbierz na sucho utworzony siarczek rtęci.
Gdy pracujesz z substancjami reagującymi z wodą, zawsze pamiętaj aby bardzo dokładnie wytrzeć rękawiczki po ich umyciu.
Jeśli przygotowujesz materiał na spłonki, nie rób go więcej niż jesteś w stanie zużyć w ciągu najbliższego miesiąca. Zawsze operuj jak najmniejszymi ilościami MWI.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum pirotechniczne Strona Główna -> BHP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group Boyz theme by Zarron Media 2003



Regulamin